Tuesday, August 26, 2008

Sastojci kozmetičkih proizvoda koje bi trebalo izbegavati u toku trudnoće i dojenja


Većina trudnica i dojilja zna da ono što unesu u svoj organizam ima veliki uticaj na napredovanje njihove bebe, bez obzira da li se radi o određenom kompleksu vitamina ili previše kofeina. Međutim, mnoge trudnice možda ne znaju da ono što nanose na svoje telo ima jednaku važnost za zdravlje njihove bebe.

Za vreme trudnoće, koža je propustljivija, te brojni sastojci koji se nalaze u preparatima za negu tela mogu da se apsorbuju u krvotok. Takođe, organi i sistemi u bebinom organizmu su u procesu rasta i razvoja i mnogo su osetljiviji na izlaganje hemijskim supstancama. Iako je većina često upotrebljavanih kozmetičkih proizvoda potpuno bezbedna za primenu, postoje i oni sastojci koji mogu biti potencijalna opasnost za Vas i Vašu bebu i treba ih izbegavati. Najbolji način da izbegnete potencijalno toksične supstance je da uvek pročitate etiketu na pakovanju.

Dietanolamin (DEA) i Trietanolamin (TEA) se često koriste kao dodaci za vlaženje u kozmetičkim preparatima, pH podešivači, ili zajedno sa masnim kiselinama kao baza za šampone. TEA izaziva alergijske reakcije, iritacije očiju, i suvoću kose i kože. DEA i TEA lako mogu reagovati sa drugim sastojcima u kozmetičkim preparatima i formirati nitrozamine, izuzetno kancerogene supstance.
Etarska ulja – Ne postoji tačna lista etarskih koje bi trebalo izbegavati u toku trudnoće i dojenja, ali ne preporučuje se upotreba etarskog ulja ruže, ruzmarina, anisa, bosiljka, cimeta, žalfije, kleke, kedra, majorana i timijana.
Ftalati su supstance koje se koriste u kozmetičkim preparatima i to prikriveni pod nazivom "mirisi" (fragrances). Lako se apsorbuju preko noktiju, kože i pluća, a prema navodima organizacije Greenpeace i brojnim studijama, mogu izazvati kancer jetre i bubrega, kao i brojne genitalne abnormalije i deformitete. Apsolutno izbegavati proizvode koji sadrže veštačke mirise, preporučuju eksperti.
Imidazolidinil urea i Diazolidinil urea su najčešće upotrebljavani konzervansi posle parabena, a u isto vreme i glavni uzroci nastanka kontaktnih dermatitisa prema navodima Američke Akademije Dermatologa. Komercijalni nazivi za ove hemikalije su Germall II i Germall 115. Oni oslobađaju velike količine formaldehida koji ima kancerogena svojstva.
Mineralna ulja su ekstrakti nafte i koriste se u različitim kozmetičkim preparatima, kao što su tonici, hidratantni preparati i dekorativna šminka. Izazivaju česte alergijske reakcije.
Natrijum-lauril sulfat (SLS) je sintetska supstanca koja se primarno koristi u šamponima kao deterdžent. Može da izazove iritacije oka, osipe na koži, gubitak kose, sušenje kože i alergijske reakcije. Studije publikovane u Žurnalu Američkog Koledža Toksikologije (The Journal of the American College of Toxicology) su pokazale da SLS prilikom kontakta sa kožom, ulazi u srce, pluća, mozak i jetru i zadržava se u rezidualnim nivoima.
Parabeni - Metil, propil, butil i etil parabeni su supstance, često upotrebljavane kao konzervansi u kozmetičkim preparatima. Na etiketi možete pronaći oznaku PHB (estri p-hidroksi-benzoeve kiseline). Parabeni se absorbuju čak i kroz neozleđenu kožu, a često su uzrok nastanka kontaktnih dermatitisa. Takođe, studija publikovana 2004. godine u Žurnalu primenjene toksikologije (Journal of Applied Toxicology) detektovala je parabene u tumorima dojke usled njihove aktivnosti slične estrogenu.
Placenta – Preparati koji sadrže ekstrakte teleće placente se često koriste u anti-age tretmanima i kremama. Međutim, studije govore da ove preparate treba izbegavati u toku perioda trudnoće i dojenja, jer hormoni iz placente mogu izazvati prekomeran rast grudi kod odojčadi.
Propilen glikol se koristi u kozmetičkim preparatima kao vlažeći agens. U idealnim uslovima, ovaj sastojak se dobija iz biljnog glicerina, pomešanog sa žitnim alkoholom, i obe ove supstance su prirodne. Međutim, mnogo je češći slučaj da je ovaj sastojak zapravo sintetska naftna mešavina. Prema studiji koju je publikovala Američka Akademija Dermatologa, sintetski propilen glikol izaziva česte alergijske reakcije čak i u veoma malim koncentracijama.
Retinoli su snažne supstance i mogu se naći u anti-age preparatima, ublažavaju bore i poboljšavaju tonus kože. Retinol je tip vitamina A koji ubrzava proces obnavljanja ćelija i sprečava razgradnju kolagena. Neke studije su pokazale da visoke doze vitamina A uzete oralno tokom trudnoće mogu biti štetne za bebu. Međutim, ne postoje jasni dokazi da su retinoli koji se nalaze u proizvodima za negu tela štetni, iako su stručnjaci oprezni i preporučuju da se ove supstance izbegavaju u toku trudnoće i dojenja.
Salicilna kiselina, kao i njena forma beta hidroksi kiselina (BHA) se koriste za tretiranje određenih promena na koži i često se nalazi u tonicima, pilinzima i preparatima za čišćenje kože. Studije su pokazale da oralno primenjena salicilna kiselina može izazvati defekte fetusa i mnoge druge komplikacije. Iako ne postoje jasni dokazi da i površinska upotreba ove susptance može izazvati defekte, trebalo bi je izbegavati u toku perioda trudnoće, preporučuju eksperti.Soja - Preparati koji sadrže soju su generalno bezbedni za upotrebu tokom trudnoće, ali soja svojim estrogenim efektom može izazvati tamne fleke na koži, poznatije kao melasma.
Ugljeni katran (Coal Tar) se nalazi u mnogim bojama za kosu i šamponima protiv peruti i psorijaze. FDA je izdala upozorenje konzumentima o mogućem kancerogenom efektu ovog sastojka.
Veštačke boje se koriste kako bi kozmetiku napravile "lepom" i zajedno sa bojama za kosu trebalo bi ih izbegavati jer iritiraju kožu, a veruje se da mogu izazvati i kancer.

Ukoliko primetite da ste koristili proizvod koji sadrži neki od potencijalno opasnih sastojaka, nemojte paničiti, već jednostavno prekinite sa upotrebom istog.

1 comment:

Anonymous said...

Postovanje draga Ivana,
Pre par dana sam ostala u drugom stanju. Od drugarice sam saznala za Vasu kompaniju i moram da Vam priznam da ovako detaljan prikaz i opis preparata koje ne bi trebalo da koristimo tokom trudnoce do sada nisam videla. Vrlo je jednostavno napisano,a opet dovoljno strucno. Jos jednom hvala Vam, meni ce to svakako da koristi.
Pozdrav,
Iva